Відкритий урок з англійської мови у 7 класі на тему: «Вільям Шекспір»
План – конспект уроку
англійської мови, 8 клас
Тема уроку: Музика у нашому житті.
Мета:
Створити умови для
розвитку самостійної, творчо мислячої особистості; активізувати мовленнєву
діяльність;
Розвивати всі види мовної діяльності через технологію
особистісно-орієнтованого підходу;
Формувати вміння працювати в команді, допомагати один
одному.
Задачі:
Освітні: організувати
діяльність учнів з повторення і активізації лексичного матеріалу теми; удосконалювати
вміння і навички говоріння, аудіювання,
читання та письма. Навчати презентувати свою роботу.
Розвиваючі:
розвивати логічне мислення, активність, увагу, пам'ять; сприяти формуванню
комунікативних навичок і умінь, пізнавального інтересу до даної теми; розвивати
вміння розуміти зміст іншомовного тексту, виділяти необхідну інформацію.
Виховна: сприяти
вихованню шанобливого, толерантного ставлення до іншої культури; виховувати
позитивне ставлення до вивчення англійської мови.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань по темі.
Оснащення уроку: Підручник
, , картки із завданнями(НО1, НО2),,запис
музики для гарного настрою під час роботи.
“Music is the universal language of
the world” (H.Longfellow)
ХІД УРОКУ
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення(4хв.)
Greeting 1.
Вітання.
T:Greet to each otherin a more specific ways: someone
you don’t really trust, an ex-boyfriend/girlfriend, someoneyou secretly love.
T: I thing you are ready for our lesson and have a good mood.
Our lesson is dedicated to music.
It is impossible to live without it , it follows us everywhere, it is in our
hearts, feelings and souls.
Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Today we are going to revise everything we have learnt about music ,
styles of music , music tastes , practice our listening, reading , speaking. So
our today’s topic is “Music in our life “.
Let’s begin our lesson – a competition of two teams: “Musicians” and “Composers”
Warming up 3.Уведення
в іншомовну атмосферу.
Look at the blackboard, please, and read the motto of our lesson:
“Life without music would be a mistake”. Do you agree with this
wonderful quotation?
P1:Yes, I do, because we can’t imagine our life without music.
P2: I thing life without music would be boring!
P3: In my opinion, life without music isn’t interesting at all.
P4: Really, the life would be a mistake if we didn’t hear music.
II.
ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1.Повторення й активізація лексичного матеріалу теми.
Vocabulary (6хв)
Practise and
: Very
good! And what music styles do you know?
Revise 1) Game “Clap Word”.
Учні разом відбивають ритм, спочатку повільно , потім дедалі швидше: тричі
плескають у долоні . Один з учнів називає музичний жанр, а потім музичний
інструмент.
2).Гра “I’m Playing the Piano”
Well done! And now we’ll play the game “I’m
Playing the Piano”
Представники команд отримують одну з карток. Необхідно
інсценувати гру на зазначеному музичному інструменті так , щоб команда
відгадала , що це за інструмент.
Team1: Are you playing the flute?
Leader: No, I’m not.
Team1: Are you playing the piano?
Leader: Yes, I am.
PIANO
|
DRUM
|
FLUTE
|
VIOLA
|
TRUMPET
|
HARP
|
GUITAR
|
SAXOPHONE
|
CELLOS
|
BANJO
|
XYLOPHONE
|
VIOLIN
|
4). Робота з
картками.
Listening
2. Гра “Noughts
and Crosses” (4хв.)
Учитель малює на дошці основу для гри:
Кожна з команд по черзі обирає цифру , а вчитель читає
відповідне запитання. Якщо гравці відповідають на нього, то вчитель замість
цифри на дошці ставить їхній значок: х або 0.
Questions:
1).What were the names of the musicians in «The
Beatles»?
(Ringo Starr,
John Lennon, Paul McCartney, and George Harrison)
2).What
singer helped to make rock-and-roll music popular? One of his earliest hits was
«Heartbreak Hotel»
recorded in 1956.
(Elvis Presley)
3).What German composer lost his hearing, but despite that
he still wrote music? The music he wrote became even better. His music was
richly expressive and revealed feelings such as joy and sadness.
(Beethoven)
4).This story happened with a famous Austrian composer
who often wrote music for people who paid him: the Austrian emperor accused him
of writing music that was too difficult because it had «too many notes». What
was the Austrian composer’s name?
(Mozart)
5).This type of music began in Europe in the Middle Ages
and continues today. This type of music is the art music of Europe and North
America. As art music, it generally requires more training to write and perform
than the folk and pop music.
(Classical music)
6).This person’s job is to lead the musicians in an
orchestra.
(A conductor)
7).What is the largest number
of musicians in an orchestra?
(100)
8).What section of an orchestra consists of violins,
violas, cellos, and basses?
(The string section)
9).How
many musicians perform quintets?(Five
musicians)
6. Reading.
Подання тексту для читання(6хв.)
1) Pre-Reading Activity. Етап підготовки до читання.
Бесіда в режимі Т- Р1- Р2- Р3.
T: Is music an important
part of your life? Why?
P1: Music helps me in my studies. Listening to music gives a break.
T: Why is music necessary?
P2: Music is a source of delight ,inspiration, hope.
2)Reading.Етап читання.
Учні отримують картки і самостійно читають текст “Music”
Read this text and say why is music an
important part of our life.
Handout 3:
a) Read
the text.
b) Write
down the reasons why is music is an essential part of our life.
Music
Music is
an important part of our life. We dance to music. We sing songs at school.
Many of us exercise to music. Bands play at football games. We hear music
in cars and stores. Music accompanies many important occasions. At a
wedding , for example , the bride marches down the aisle to music.
Music has
always been important to religious ceremonies. Music is heard in Christian churches,
Jewish synagogues , Islamic mosques and other places of worship.
Music
entertains us. We listen to show tunes, spirituals, pop, opera and rock. We
hear music as the background in movies. Perhaps we go to the theatre to see
a musical or play with music ,
singing, and often with dancing. Music is part of our lives.
play with
music, singing, and often with dancing.
Music is
part of our life.
|
3)Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння тексту.
Учні самостійно виписують з тексту аргументи що доводять
важливість музики у житті людини ,а потім по черзі зачитують їх. Учитель
стежить за правильністю вимови слів.
ІІІ.ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1.Homework..
T: Your home task is to write an essay “Music in my life”
2.Putting marks.
Our lesson is coming to the end. Did you enjoy it? I hope you did. You
were very active and hardworking and get following marks:
3.Conclusion.(2хв.)
T: Let our lesson be over in
unusual way. Let wonderful music sound for you!
( There sounds the melody ”What a
wonderful world”.
May there be this music in your
hearts!
THANK YOU FOR THE LESSON!
Комментариев нет:
Отправить комментарий